• Informacje na temat:

  pkb krajów europejskich statystyki

Artykuły na temat: pkb krajów europejskich statystyki
 • ​Polskie przedsiębiorstwa nie są innowacyjne. Ustępujemy większości krajów europejskich

  Pod względem innowacyjności Polska jest w ogonie Europy. Europejski raport innowacyjności wskazuje, że na inwestycje przeznaczamy 0,9 proc. PKB, czyli znacznie mniej niż średnia europejska (2,06 proc.). Środki pochodzą głównie z sektora publicznego - zaledwie 37,2 proc. badań przeprowadza sektor przedsiębiorstw, w UE średnia wynosi 63 proc.

 • Polska wciąż w gronie najbiedniejszych krajów UE

  Mimo wzrostu gospodarczego, Polska wciąż pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej - wynika z danych Eurostatu. Unijni statystycy zwracają jednak uwagę, że niektóre regiony naszego kraju rozwijają się bardzo szybko.

 • Polacy są zapracowani i wciąż zarabiają mało. Daleko nam do bogatszych krajów UE

  ...przepracowaną godzinę. Porównując do danych z roku 1993 (19,2 zł), owa wydajność była dwukrotnie większa już/dopiero w 2010 r. (40,2 zł - dane OECD). Wciąż jednak większość krajów europejskich osiąga(...)Nasz kraj ma najszybszy na kontynencie wzrost PKB i przyjmuje miliardowe inwestycje. W tej beczce miodu jest jednak spora łyżka dziegciu - wciąż niskie płace Polaków. Gdy zapytamy ekonomistów...

 • Fundusze unijne stanowią 15,5 proc. średniego, rocznego PKB 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej

  W ostatnim okresie programowania (2007-2013) 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej uzyskało dostęp do prawie 176 mld euro dofinansowania z funduszy unijnych. Pieniądze te stanowią 15,5 proc. średniego PKB dla tego regionu Europy.

 • Ile tak naprawdę pracują Europejczycy?

  Przeciętny tygodniowy czas pracy w wielu krajach europejskich jest znacznie krótszy niż w Polsce. Wydaje się, że najskuteczniejszym sposobem na obniżenie czasu pracy, jest zwiększenia wydajności zatrudnionych. Pod tym względem jednak wciąż daleko nam do liderów Europy: Luksemburga, Belgii, Niemiec czy właśnie Holandii.

 • PKB w 2013 r. z uwzględnieniem czarnej strefy

  PKB w '13 wg ESA2010, z uwzględnieniem czarnej strefy, wzrósł o 1,7 proc. vs 1,6 proc. wg ESA1995, podawane wcześniej - wynika z publikacji GUS.

 • Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla imigrantów

  W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego silną pozycję mogą zdobyć przeciwnicy napływu pracowników, zwłaszcza z krajów tzw. nowej Unii. W dłuższej perspektywie kierunki migracji mogą się jednak zmienić i także Polska stanie się krajem atrakcyjnym dla imigrantów. Jak podkreślają ekonomiści, migracje są korzystne zarówno dla krajów, z których pochodzą emigranci, jak i dla tych, które...

 • "L'Obs" wyjaśnia 26-procentowy wzrost gospodarczy Irlandii

  Irlandia ogłosiła we wtorek, że jej wzrost gospodarczy w roku 2015 wyniósł 26,3 proc. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe" - napisał w środę "L'Obs", wyjaśniając, że gwałtowny skok PKB wynika z przeniesienia do Irlandii central wielu amerykańskich korporacji.

 • Produktywność pracy piętą achillesową Polaków

  Pod względem wydajności pracy wciąż lokujemy się w "ogonie Europy". W 2010 roku produktywność definiowana jako PKB przypadające na 1 godzinę pracy wyniosła zaledwie 54 proc. unijnej średniej - wynika z raportu "Wydajność pracy w Polsce"*, wydanego przez Sedlak & Sedlak.

 • Polska gospodarka rośnie, ale daleko nam do najbogatszych krajów UE

  Polska na tle innych europejskich gospodarek nie wypada najgorzej. Prawie co trzeci mieszkaniec naszego kraju twierdzi, że sytuacja gospodarcza jest dobra.