• Informacje na temat:

  pkb krajów europejskich statystyki

Artykuły na temat: pkb krajów europejskich statystyki
 • ​Polskie przedsiębiorstwa nie są innowacyjne. Ustępujemy większości krajów europejskich

  Pod względem innowacyjności Polska jest w ogonie Europy. Europejski raport innowacyjności wskazuje, że na inwestycje przeznaczamy 0,9 proc. PKB, czyli znacznie mniej niż średnia europejska (2,06 proc.). Środki pochodzą głównie z sektora publicznego - zaledwie 37,2 proc. badań przeprowadza sektor przedsiębiorstw, w UE średnia wynosi 63 proc.

 • Polska wciąż w gronie najbiedniejszych krajów UE

  Mimo wzrostu gospodarczego, Polska wciąż pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej - wynika z danych Eurostatu. Unijni statystycy zwracają jednak uwagę, że niektóre regiony naszego kraju rozwijają się bardzo szybko.

 • Polacy są zapracowani i wciąż zarabiają mało. Daleko nam do bogatszych krajów UE

  ...przepracowaną godzinę. Porównując do danych z roku 1993 (19,2 zł), owa wydajność była dwukrotnie większa już/dopiero w 2010 r. (40,2 zł - dane OECD). Wciąż jednak większość krajów europejskich osiąga(...)Nasz kraj ma najszybszy na kontynencie wzrost PKB i przyjmuje miliardowe inwestycje. W tej beczce miodu jest jednak spora łyżka dziegciu - wciąż niskie płace Polaków. Gdy zapytamy ekonomistów...

 • Fundusze unijne stanowią 15,5 proc. średniego, rocznego PKB 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej

  W ostatnim okresie programowania (2007-2013) 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej uzyskało dostęp do prawie 176 mld euro dofinansowania z funduszy unijnych. Pieniądze te stanowią 15,5 proc. średniego PKB dla tego regionu Europy.

 • Ile tak naprawdę pracują Europejczycy?

  Przeciętny tygodniowy czas pracy w wielu krajach europejskich jest znacznie krótszy niż w Polsce. Wydaje się, że najskuteczniejszym sposobem na obniżenie czasu pracy, jest zwiększenia wydajności zatrudnionych. Pod tym względem jednak wciąż daleko nam do liderów Europy: Luksemburga, Belgii, Niemiec czy właśnie Holandii.

 • PKB w 2013 r. z uwzględnieniem czarnej strefy

  PKB w '13 wg ESA2010, z uwzględnieniem czarnej strefy, wzrósł o 1,7 proc. vs 1,6 proc. wg ESA1995, podawane wcześniej - wynika z publikacji GUS.

 • Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla imigrantów

  W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego silną pozycję mogą zdobyć przeciwnicy napływu pracowników, zwłaszcza z krajów tzw. nowej Unii. W dłuższej perspektywie kierunki migracji mogą się jednak zmienić i także Polska stanie się krajem atrakcyjnym dla imigrantów. Jak podkreślają ekonomiści, migracje są korzystne zarówno dla krajów, z których pochodzą emigranci, jak i dla tych, które...

 • Ile Europejczycy wydają na alkohol? Polacy w unijnej czołówce

  W 2016 r. gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej przeznaczyły na napoje alkoholowe 1,6 proc. swoich całkowitych wydatków. Oznacza to łączne wydatki w wysokości prawie 130 mld euro, co odpowiada 0,9 proc. PKB UE. Przeciętny Europejczyk na zakup alkoholu w ubiegłym roku wydał więc ponad 250 euro.

 • Produktywność pracy piętą achillesową Polaków

  Pod względem wydajności pracy wciąż lokujemy się w "ogonie Europy". W 2010 roku produktywność definiowana jako PKB przypadające na 1 godzinę pracy wyniosła zaledwie 54 proc. unijnej średniej - wynika z raportu "Wydajność pracy w Polsce"*, wydanego przez Sedlak & Sedlak.

 • "L'Obs" wyjaśnia 26-procentowy wzrost gospodarczy Irlandii

  Irlandia ogłosiła we wtorek, że jej wzrost gospodarczy w roku 2015 wyniósł 26,3 proc. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe" - napisał w środę "L'Obs", wyjaśniając, że gwałtowny skok PKB wynika z przeniesienia do Irlandii central wielu amerykańskich korporacji.