• Informacje na temat:

  pensja krajowa z gus

Artykuły na temat: pensja krajowa z gus
 • Młodzi chcą mniej niż wynosi średnia krajowa... na początku

  Studenci i absolwenci podejmując swoją pierwszą pracę chcieliby zarabiać około 2 tys. na rękę, czyli blisko 500 zł mniej niż wynosi średnia krajowa netto*. W perspektywie 3 lat oczekują jednak dynamicznego wzrostu swojej płacy, średnio o ok. 800 złotych rocznie - wynika z badania Campus 2011, przeprowadzonego dla serwisu Pracuj.pl.

 • Trzyosobowa rodzina, w której oboje dorośli pracują, może dziś zadłużyć się na mieszkanie na kwotę 476 tys. zł (mediana) - wynika z szacunków Open Finance. Nic z tego jednak jeśli potencjalny kredytobiorca nie ma gotówki na wkład własny i pokrycie kosztów transakcyjnych.

 • Cała prawda o średniej płacy w Polsce

  Opracowania i artykuły dotyczące wynagrodzeń często wzbudzają kontrowersje i negatywne emocje. W komentarzach pojawiają się pytania o sposób obliczania średniej pensji, której wartość podawana jest w publikacji np. GUS.

 • Kredyt mieszkaniowy pochłania co trzecią zarobioną złotówkę

  Dekadę temu za przeciętne wynagrodzenie netto można było kupić 1,4 m kw. mieszkania. Mało? Dziś pensja starcza na o połowę mniej. Gdyby ponadto do zakupu 50-metrowego mieszkania zaprzęgnąć kredyt, rata pochłaniałaby 33 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Jest to znacznie lepszy wynik niż w 2009 roku, ale wciąż brakuje dużo do tego z roku 2006, kiedy na ratę wystarczyło przeznaczyć 19 proc. pensji

 • Ile naprawdę zarabiają górnicy?

  Zarobki i przywileje emerytalne górników od lat budzą wiele emocji. Z jednej strony, podawane przez GUS średnie płace w przemyśle wydobywczym zdecydowanie przekraczają średnią krajową. Z drugiej, przedstawiciele górników twierdzą, że przeciętna pensja w tej branży jest silnie zawyżana przez wysokie wypłaty dla zarządów spółek.

 • Ulga na PPK może dotyczyć nawet blisko 40 proc. spośród 11 mln pracujących

  Jeśli zarabiasz mniej niż 120 proc. minimalnej pensji, to będziesz płacił niższe składki na pracownicze plany kapitałowe - wynika z informacji DGP. W dzisiejszych realiach to 2520 zł - dotyczy to 3,5 mln pracowników.

 • Praca w IT - gdzie zarobisz najwięcej?

  ...wynagrodzenie, które jako problem postrzega 47 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Gdzie wiec pracować, aby pensja była satysfakcjonująca? - Mniejszym firmom trudno konkurować z dużymi, zwłaszcza(...) średnie wynagrodzenie według GUS. Natomiast jedna czwarta specjalistów od aplikacji mobilnych zarabia ponad 8833 zł brutto miesięcznie - mówi Damian Pokrywka, specjalista ds. analiz wynagrodzeń z Sedlak...

 • Najbogatsi zaczną odprowadzać składki do ZUS? Budżet mniej dopłacałby do emerytur

  342 tys. osób zatrudnionych na etatach zarabiało w ubiegłym roku przynajmniej 10 tys. zł miesięcznie. Ich liczba stale rośnie, pensje również. Likwidacja zasady, że nie odprowadza się składek od wysokich zarobków, sprawiłaby, że budżet mniej dopłacałby do emerytur.

 • Roszczeniowa postawa młodych osób nie zraża pracodawców

  ...finansowe dwudziestokilkulatków bardzo często przewyższają średnie, krajowe wynagrodzenia. Zdaniem eksperta, jeżeli mówimy o samej podstawie, to pensja ok. 3 tys. zł netto dla osoby, będącej świeżo(...) rośnie. Jak podał GUS, liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 119,5 tys. pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku i była wyższa o 41,5 tysięcy, czyli aż o 53,2 proc., niż w poprzednim kwartale. Z kolei...

 • Co Polacy zrobiliby z 5 milionami złotych?

  Najpierw mieszkanie, następnie edukacja dzieci i... wsparcie organizacji charytatywnych - to trzy główne cele, na które Polacy wydaliby pieniądze, gdyby wygrali lub otrzymali w spadku 5 mln zł. Jeśli chodzi o szeroko rozumiane przyjemności, największą popularnością cieszą się dalekie podróże. Spora część ankietowanych skorzystałaby z okazji do spełnienia marzeń o własnej firmie. Jej założenie deklarowała co piąta osoba. W swoim najnowszym badaniu Deutsche Bank sprawdził, co zrobiliby Polacy,...