• Informacje na temat:

  jacek merkel

Artykuły na temat: jacek merkel
 • ​Niemcy: Ministerstwo pracy ograniczy zasiłki dla obywateli z krajów UE

  Nahles popiera kanclerz Angela Merkel. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wrześniu, iż obywatele innych krajów unijnych mogą być, jeśli chodzi o świadczenia dla bezrobotnych, traktowani gorzej niż(...). Z Berlina Jacek Lepiarz  

 • Rząd Merkel rzecznikiem branży motoryzacyjnej?

  Niemieckie stowarzyszenie LobbyControl skrytykowało kanclerz Angelę Merkel i jej rząd za działania w charakterze "rzecznika" niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Zdaniem działaczy parasol ochronny rządu doprowadził do bezkarności producentów aut.

 • Bruksela odrzuca reformę zasiłku rodzinnego

  ...już poprzedni rząd Angeli Merkel, ale Komisja Europejska nie pozwoliła w 2017 r. na zmianę obowiązujących wytycznych. Także teraz, po nowych zapowiedziach niemieckiego rządu, Komisja Europejska(...), dopasowując je do panujących w tych krajach kosztów utrzymania. Takie zmiany chciał już wprowadzić poprzedni rząd Angeli Merkel, ale natrafił na opór Komisji Europejskiej. Niemieckie ministerstwo...

 • Kanclerz Angela Merkel chce po Brexicie zachować jedność UE, uważa jednak, że pojedyncze kraje powinny mieć możliwość "wyjścia przed szereg", mimo że nie wszyscy będą chcieli bądź mogli dotrzymać im kroku - zapowiedziała wicerzeczniczka rządu Ulrike Demmer.

 • Bundestag: Zasiłki dla obywateli UE dopiero po upływie 5 lat

  Ustawa jest reakcją rządu Angeli Merkel na wyrok Federalnego Trybunału Socjalnego (BSG) z jesieni 2015 roku. Sędziowie orzekli wówczas, że obywatele UE mają prawo do otrzymania pomocy socjalnej(...) UE, w tym 92 tys. Polaków, 71 tys. Włochów, 70 tys. Bułgarów i 57 tys. Rumunów. Ministerstwo pracy zapewnia, że większość z nich zachowa to prawo. Z Berlina Jacek Lepiarz  

 • Jaki nowy rząd Niemiec. Ważą się losy strefy euro

  Szef SPD Martin Schulz opowiedział się ostatnio za powołaniem ministra finansów strefy euro oraz za odrębnym budżetem eurolandu. Schulz i kanclerz Angela Merkel będą rozmawiać jutro z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o koalicji rządowej.

 • Niemiecka prasa powraca do sporu o „kindergeld” dla Polaków

  ...") wypłacanego pracującym w Niemczech obywatelom Unii Europejskiej. Plany takie miał już poprzedni rząd Angeli Merkel, ale Komisja Europejska nie pozwoliła w 2017 r. na zmianę obowiązujących wytycznych. Także teraz, po nowych zapowiedziach niemieckiego rządu, Komisja Europejska odrzuca reformę zasiłku rodzinnego. Jacek Lepiarz, Berlin, Redakcja Polska Deutsche Welle...

 • Ogromna awantura o dodatkowe sankcje wobec Rosji

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel podziela krytyczną ocenę uchwalonych przez Senat USA nowych sankcji wobec Rosji - zapowiedział wczoraj jej rzecznik Steffen Seibert. Decyzję senatorów skrytykowali wcześniej szef MSZ Sigmar Gabriel i kanclerz Austrii Christian Kern.

 • - Nie wystarczy, że my się postrzegamy czy deklarujemy jako partner dla największych krajów UE; muszą nas w ten sposób postrzegać i inni... - mówi wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w rozmowie z Adamem Sofułem i Jackiem Ziarno.

 • Niemieccy turyści coraz chętniej spędzają urlop w Polsce

  Na międzynarodowych targach turystycznych ITB w Berlinie Polska zabiega o klientów z Niemiec. Ich liczba w ubiegłym roku po raz kolejny wzrosła. Coraz popularniejsza staje się turystyka medyczna.